hôtel maison du monde marseille

Dy vite më vonë, stadiumi u mandatua zyrtarisht dhe arkitektit lokal Tony Garnier iu dha leja për ta modeluar dhe ndërtuar. Cintana 2.0 copyright 2004-20 - sitemap Stadiumi do të kishte objekte sportive, dy hotele, një qëndër për kohën e lirë dhe zyra biznesi dhe reklamuese. Lyon ka fituar gjithashtu edhe shtatë Trophée des Champions, pesë tituj të Coupe de France dhe tre tituj të Ligue 2, një rekord. Lyon gjithashtu njihet edhe për rekordin kombëtar të shtatë titujve rresht të fituar, duke nisur nga sezoni 2001–02. Qendra është emëruar në nder të Anatole Tologe, i cili quhej si Tola Vologe, dhe ka qënë një sportist nga Lioni, i cili u vra nga Gestapo, policia sekrete e Gjermanisë naziste, gjatë Luftës së Dytë Botërore. Trajneri më jetëgjatë i klubit ka qënë Aimé Mignot, i cili shërbeu për tetë vite në periudhën 1968–1976. The 1988–89 season saw AJA finish fifth in the league and reach the semi-finals of the Coupe de France before elimination by Olympique de Marseille, the future winner of the event. [2] Pseudonimi i klubit është Les Gones që do të thotë "Fëmijët" në dialektin rajonal të Lionit. AJA's first season in Division 1 was remarkable for two particular performances: on 13 December 1980, at Parc des Princes against Paris Saint-Germain (3–2), and then on 7 April 1981, at Stade Marcel Saupin against Nantes for a 1–0 win, notable as Nantes had not lost a home game for five years and 92 games (between 15 April 1976 and 7 April 1981). The next season was no better for AJA, after they finished a lowly 16th position. [37][38], Më 7 gusht 2009, Lyon lajmëroi se do të firmoste një kontratë dhjetë-vjeçare me markën gjermane sportive Adidas, dhe bashkëpunimi do të niste në sezonin 2010–11; nga kjo marrëveshje klubi do të fitonte 5 milion € në vit sëbashku me bonuset e ndryshme nga shitja e produkteve. Më 13 tetor 2008, projekti u miratua nga shteti, konsulli i përgjithshëm i Rhône, Grand Lyon, SYTRAL dhe bashkia e Décines; shumca e parave publike për të ndërtuar stadiumin ishte rreth 180 milionë €, 60–80 prej të cilave do të vinin nga Komuniteti Urban i Lionit. Presidenti i frymëzuar i dha Domenechut carte blanche për të marrë këdo që ai mendonte që ishte i vlefshëm për të çuar klubin në divizionin e parë. Nga viti 1920, stadiumi ishte tërësisht funksional. Klubi arriti objektivin që në sezonin e parë me Domenech. Kjo marrëveshje zgjati deri në fund të sezonit 2009–10. Ai gjithashtu është i treti për numrin e ndeshjeve të luajtura, duke regjistruar 489 prezenca gjatë qëndrimit të tij 14 vjeçar. An international prospect, he left Paris Saint-Germain. [8], Në fillim të mijëvjeçarit të ri, Lyon filloi të arrinte sukses të madh në futbollin francez. Pasi i shleu klubit borxhin që kishte, Aulas rregulloi menaxhimin e klubit dhe riorganizoi financat, dhe gjatë dy dekadave, e transformoi klubin nga një klub i divizionit të dytë në një nga klubet më të pasura të botës së futbollit. Ngjyrat e klubit janë e kuqja, bluja dhe e bardha. Revista e vlerësoi klubin rreth 408 milionë $ (275.6 milion €, përjashtuar borxhet. [11] Gjatë kësaj epoke klubi fitoi edhe një titull të Kupës së Francës, titullin e parë të Coupe de la Ligue dhe gjashtë Trophée des Champions, një rekord. Gjatë sezonit 2007–08, grupi festoi 20 vjetorin e themelimit. Lyon ka fituar titullin e Ligue 1 shtatë herë, duke qënë ekipi i katërt me më shumë trofe në historinë e futbollit francez. [4] Në drejtimin e trajnerit Lucien Jasseron, Lyon fitoi Kupën e Francës për herë të parë, pasi mposhtën në finale Bordeaux 2–0. Ato i luajnë ndeshjet si pritëse në Qëndrën Stërvitore Groupama OL, 200 metra larg nga Parc Olympique Lyonnais, stadiumi kyresor. Gjashtë vite më vonë, Stade de Gerland u përurua nga Herriot. At the end of the First World War, the club was expelled from its ground. Lyon's domestic double winners of 2007/08", "Assister à un entrainement de l'OL féminin", "OL – Féminines : nuisances sonores au Groupama OL Training Center, une affaire qui fait du bruit", https://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Olympique_Lyonnais&oldid=2123631, Pages using duplicate arguments in template calls, Creative Commons Attribution/Share-Alike License, 10 Avenue Simone Veil, 69150 Décines-Charpieu, Francë. Megjithatë, Aulas është kritikuar shumë nga kritikat për shkak të drejtimit të klubit si të ishte biznes. Copenhagen. [25] Pas gjashtë viteve të tjera, klubi u rikthye në uniforma tërësisht të bardha, por vizat e kuqe dhe blu u mbajtën, gjithsesi në vend që të vendoseshin horizontalisht, u vendosën vertikalisht në krahun e majtë të fanellës. Accesat în 12 octombrie 2010 . Sponsor të tjerë të vegjël përfshijnë LG, APICIL, dhe MDA Électroménager. Effectif de l'Olympique de Marseille saison 2019-20. Tragically, he died following a traffic accident on 12 August 1984. Beaten 0–1 at home by Dinamo Zagreb, it registered 3–1 in Yugoslavia and qualified for the first round proper. The club has most notably served as a springboard for several prominent French football players such as Eric Cantona, Laurent Blanc, Philippe Mexès, Basile Boli, and Djibril Cissé, among others, who all became French internationals, with Blanc playing on the teams that won the 1998 FIFA World Cup and UEFA Euro 2000. During the preliminary round, AJA managed its first victory. Below is the starting 11 of historic football players who have played at Auxerre in league and international competition since the club's foundation in 1905 as voted by the club's supporters. 16 – u pensionua në vitin 1999 në nder të portierit Luc Borrelli. Për shkak të ligjit francez që ndalon kumarin online, Lyoni nuk mund ta përdorte BetClick si sponspor fanelle. [48][49], Rekordet dhe statistikat e Olympique Lyonnais, Championnat de France de football féminin, "According to Lyon's official website, it suggests that it considers this its foundation date rather than 1899 – (përkthim: "1950, data e krijimit të klubit")", "EL'OM, équipe de football préférée des Français", "Ambitious plans of Lyons' hair apparent", "Raymond Domenech à Lorient le 20 janvier", "France – First Division Results and Tables 1932–1998", "THE MAGNIFICENT SEVEN: REMEMBERING LYON'S STAR-STUDDED DOMINANCE OF FRENCH FOOTBALL", "Olympique Lyonnais, pillar of the football scene in Lyon", "HOW A DRAMATIC LIGUE 1 WAS WON BY SIX TEAMS IN AS MANY SEASONS BETWEEN 2008 AND 2013", "English clubs dominate 2009 Money League", "OL Groupe announces the proposed acquisition of 20% of its share capital by the Chinese investment fund IDG Capital Partners", "La construction d'enceintes sportives en France relèvent du parcours du combattant", "OL Land serait séléctionné pour l'Euro 2016", "Olio : « À 18-19 ans, on doit être capable de jouer à ce niveau-là »", "Les supporters (groupes officiels de supporters de l'OL)", "Marseille v Lyon boils over but Ligue 1 needs Olympico rivalry", "A Clash Of French Rivalry: Paris v Lyon", "PSG clinch French league title for fourth consecutive year", "SHARED BURDEN How did Lyon win six consecutive league titles without a world-class striker? Për sezonin 2002–03, pronari Jean-Michel Aulas lajmëroi se klubi do të rikthehej me fanella të modifikuara; gjatë viteve të ardhshme, klubi veshi fanella të ngjashme me modifikime të vogla. Tribunat e jugut dhe veriut, të njohura respektivisht si Jean Jaurès dhe Jean Bouin, u prishën tërësisht dhe u rindërtuan, kurse pista atletike që kishte qëndruar, u prish. Numri doli nga pensionimi në vitin 2008 për të lejuar kamerunasin tjetër Jean Makoun për të mbajtur. Klubi e mbajti këtë stil deri në sezonin 2001–02. Sëbashku me Sidney Govou, Coupet gjithashtu mban rekordin si i vetmi lojtar i Lyon që ka fituar të katër titujt e futbollit francez, përfshirë Coupe de France në vitin 2008, Coupe de la Ligue në vitin 2001, dhe gjashtë nga shtatë titujt e Trophée des champions si dhe shtatë kampionate rresht gjatë epokës së artë të klubit. The following season, Auxerre finished fourth in the league and was a quarter-finalist of the Cup Winners' Cup: Auxerre was eliminated by Arsenal in the Abbe-Deschamps (1–0) having achieved a 1–1 draw at Highbury. Auxerre made its first steps in Division 1 on 24 July 1980 against Bastia in Toulon. Auxerre eliminated Lokomotiv Plovdiv and the newly formed F.C. Më 22 korrik 2009, kompania e basteve BetClick, me seli në Paris, arriti një marrëveshje me Lyon për të qënë sponspor në fanellë. Paris Saint-Germain, împreună cu Olympique de Marseille, este una din doar două cluburi franceze care a câștigat un trofeu european major, câștigând Cupa Cupelor UEFA, în 1996. Auxerre was founded in 1905 and made its debut in the first division of French football in the 1980–81 season and remained a fixture in the league until the 2011–12 season. [26] Lyon filloi të vishte këto fanella gjatë sezonit 1970–71 e deri në sezonin 1975–76. Që nga themelimi i klubit në vitin 1950, ata kanë luajtur 48 sezone në elitën e futbollit francez, dhe gjithsej kanë zhvilluar 1,768 ndeshje. The club was founded in 1905 and currently plays in Ligue 2, the second division of French football. 17 – u pensionua në vitin 2003 në nder të mesfushorit Marc-Vivien Foé. Alain Perrin, i cili drejtoi skuadrën në sezonin 2007–08,[46] ishte trajneri i parë që arriti të fitojë dopjetën (kampionat plus kupë). Në vitin 1955, zyrtarët e Lyon vendosën që të shtonin viza të kuqe dhe blu, duke i kombinuar me të shkurtra blu. Players may hold more than one non-FIFA nationality. Në Francë, klubi mban rekordin për numrin e titujve të fituar (15); ata gjithashtu kanë fituar Coupe de France nëntë herë. A few weeks later, Garande won the gold medal at the Olympics in Los Angeles with the French Olympic football team while Joël Bats and Jean-Marc Ferreri were part of the victorious French team at UEFA Euro 1984. Association de la Jeunesse Auxerroise (French pronunciation: [asɔsjɑsjɔ̃ də la ʒœnɛs osɛʁwaz]), commonly known as A.J. [27] Pas sezonit 1988–89, klubi u rikthye me fanellat me të bardhën ngjyrë dominuese, dhe në fillim të sezonit 1995–96, klubi u rikthye në vijat vertikale, por këtë herë i vendosi në qendër të fanellës. Presidenti i klubit Jean-Michel Aulas, kurse trajner i skuadër Bruno Génésio. In the UEFA Cup, AJA were drawn against Milan. Klubi gjithashtu performoi repektivisht në kampionat nën drejtimin e Jasseron, deri në sezonin 1965–66, ku Lyon përfundoi i 16ti, pozicion që solli shkarkimin e Jasseron. AJA made progress in the league, with a third-place finish, but notably captured its first major trophy, the French cup. Disa nga këta lojtarë janë Karim Benzema, Hatem Ben Arfa, Sidney Govou dhe Ludovic Giuly. Fitorja më e madhë në ligë e klubit është 8–0, një fitore e përsëritur në dy raste. Ish lojtari i Lyon, Alain Olio, është drejtori aktual i qendrës.[23]. Ata ishin të lirë të vishnin fanella me logon e BetClick jashtë Francës; më 25 gusht 2009, klubi luajti për herë të parë me BetClick si sponsor fanelle në një ndeshje në Belgjikë kundër Anderlecht e vlefshme për Ligën e Kampioneve. Zëvëndësuesi i tij ishte Louis Hon, i cili ndihmoi klubin të fitonte titullin e dytë të Coupe de France duke mposhtur Sochaux me rezultatin 3–1 në sezonin 1966–67. He started two days later at home against Lyon and scored the first of his ninety-four goals in Division 1. Klubi gjithashtu performoi mirë në kompeticionet e UEFA-s, duke arritur çerek-finalet tre herë dhe gjysëm-finalen një herë në vitin 2010 në UEFA Ligën e Kampioneve. In the second leg Ajax could only manage a 1–0 win and so Auxerre had qualified for the semifinals, to face Borussia Dortmund. Në UEFA Ligën e Kampioneve, Lyon ka përdorur një shumëllojshmëri ngjyrash si ngjyrë dominuese, përfshirë të kuqe, blu, të kaltër, të zezë, të argjendtë dhe të verdhë. [5], Në qershor 1987, Lyon u ble nga biznesmeni i Rhône Jean-Michel Aulas, i cili mori kontrollin e klubit dhe synonte ta kthente Lyonin një të klub të vendosur të Ligue 1. Pjesë të rregullimeve ishin edhe ndërtimet e tribunave të quajtura Jean Bouin dhe Jean Jaurès. Lyon ka qënë pjesë e G-14, një grup udhëheqësish të futbollti evropian dhe, gjithashtu, është një nga klubet themeluese të organizatës pasardhëse, Shoqata e Klubeve Evropiane. Ai është presidenti i fundit i ish organizatës G-14. The 2018-19 season is Auxerre's seventh consecutive in the Ligue 2. The club Association de la Jeunesse Auxerroise was founded in 1905, by the priest Father Ernest Abbé Deschamps. [2], For a complete list of AJ Auxerre players, see, "France – Trainers of First and Second Division Clubs", "Auxerre : Clap de fin pour Correa, le communiqué du club", https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=AJ_Auxerre&oldid=975139870, Creative Commons Attribution-ShareAlike License. That summer, the AJA sold Alain Roche and Jean-Marc Ferreri while recruiting Frank Verlaat and Gerald Baticle. Domenech u zëvëndësua nga ish lojtari i Francës Jean Tigana, i cili udhëhoqi klubin në një vënd mbresëlënës të dytë në sezonin 1994–95. Në gusht 2012, klubi arriti një marrëveshje sponsorizimi dy-vjeçare me kompaninë koreane të prodhimit të makinave Hyundai dhe do të niste në fillim të sezonit 2012–13, duke zëvëndësuar kështu BetClick si sponsor fanelle.[41]. Olympique Lyonnais u themelua fillimisht si klub multisportiv me emrin Lyon Olympique Universitaire, i cili i kishte gjurmët në 1896 me emrin Racing Club de Lyon. [10], Golashënuesi më i mirë në historinë e klubit është Fleury Di Nallo, i cili shënoi 182 herë nga viti 1960 e deri në 1974. Won, Served in interim role due to Roux taking a leave of, This page was last edited on 26 August 2020, at 23:06. Kjo qendër njihet gjithashtu edhe për nivelin e lartë të stërvitjes[22] dhe disa lojtarë të mëdhej janë stërvitur dhe zhvilluar në këtë qëndër. Lyon arriti suksesin e parë me të duke u kualifikuar për në Kupën UEFA. Më 15 janar 2010, Lyon siguroi një marrëveshje sponsorizimi me kompanin japoneze të video lojërave Sony Computer Entertainment për të shfaqur logon e PlayStation në fanella. [3] Trajneri i parë i klubit ishte Oscar Heisserer dhe më 26 gusht 1950, ata luajtën ndeshjen e parë kompetitive, duke mposhtur CA Paris-Charenton, me rezultatin 3–0 para 3,000 tifozëve. In 1991–92, Auxerre was eliminated in the second round of the UEFA Cup by Liverpool and then finished fourth in Division 1. Nga këto 1,768 ndeshje, ata kanë arritur 686 fitore, kanë barazuar 442 ndeshje dhe kanë humbur 602 herë. [24] Gjashtë vite më vonë, vizat u vendosën në mënyrë horizontale. Lojtarët mëposhtëm kanë fituar çmimin UNFP Lojtari i Vitit gjatë kohës që luanin me Lyonin: Lojtarët mëposhtëm kanë fituar çmimin Bravo gjatë kohës që luanin me Lyonin: Olympique Lyonnais ka pasur 22 trajnerë dhe dy trajnerë të përkohëshëm që nga punësimi i Oscar Heisserer si trajner profesionist në vitin 1950. Më 12 gusht 2009, pak para fillimit të ndeshjes hapëse të Ligue 1 kundër Le Mans, klubit ju hoqën fanellat me logon e BetClick nga Ligue de Football Professionnel (LFP), që gjithashtu paralajmëroi klubin se do t'i bënte zbritje pikësh nqs do ta përsëriste sërisht. Këto fanella u mbajtën deri në sezonin 1988–89, me përjashtim të dy sezoneve 1977–78 dhe 1978–79 ku klubi vendosi vija blu ushtarake vertikale; kjo fanellë u quajt jo e suksesshme. Paris Saint-Germain Football Club, pe scurt PSG, este un club de fotbal din Paris, Franța, care evoluează în Ligue 1. [30] Ky grup nuk njihet më nga klubi, por vazhdon ende të jetë aktiv. Në drejtimin e tij, Lyon fitoi edhe një tjetër titull të Coupe de France në sezonin 1972–73, duke mposhtur Nantes 2–1. Two years prior, Auxerre achieved its first major honour by winning the Coupe de France in 1994. [42] Gjatë ndeshjeve të Coupe de la Ligue, Lyon luan me fanella të sponsorizuara nga Speedy Triangle, që shtë sponsori kryesor i LFP. Clubul a fost fondat la 12 august 1970, datorită fuziunii dintre Paris FC și Stade Saint-Germain. [34] Që nga dominimi i klubit në fillim të mijëvjeçarit të ri, klubi ka nisur rivalitete edhe me klube si Marseille, Bordeaux, Paris Saint-Germain dhe Lille. Klubi luan në Ligue 1, elita e futbollit francez, Ligue 1. During the summer of 1990, the AJA sold Basile Boli and recruited Enzo Scifo, Alain Roche and Zbigniew Kaczmarek. Të gjitha materialet që gjenden në këtë faqë janë të mbrojtura nga. Historikisht Lyon ka pasur një rivalitet të shëndetshëm me klubin tjetër të Ligue 1 Saint-Étienne, ekip me të cilin ata luajnë në Derby Rhône-Alpes. During the 1983–84 season, AJA climbed for the first time onto the podium in finishing third. Ky rekord i përkiste lojtarit të lindur në Bourg-en-Bresse André Guy i cili shënoi 25 gola gjatë sezonit 1968–69. [47], Olympique Lyonnais Féminin aktualisht luan në elitën e futbollit francez, Championnat de France de football féminin. French Championship final, losing 8–1 however. Borrelli vdiq në një aksident me makinë në shkurt të atij viti. Që nga themelimi i klubit, ngjyrat kryesore kanë qenë e kuqja, bluja dhe e bardha, me këtë të fundit që është edhe ngjyra më dominuese nga të treja. Ndërtimi filloi në vitin 1914 me shpresën që do të përfundonte para Ekspozitës Ndërkombëtare të 1914. Although not resulting in promotion the 2014–15 Ligue 2 season was better for the Burgundy based side as they finished ninth in Ligue 2 and finishing runners-up in the 2015 Coupe de France Final after losing to Paris Saint-Germain at the Stade de France in front of an attendance of 80,000. In the quarterfinals, AJA faced Ajax, the defending champion and undefeated in the European Cup for two years. Ai shërben si president dhe shef ekzekutiv i CEGID (Compagnie Européenne de Gestion par l'Informatique Décentralisée). [9] Klubi e vendosi veten si klubi dominues në Francë duke thyer regjimin e Marseille and Paris Saint-Germain, duke u bërë gjithashtu si klubi më i pasur dhe më i mbështetur në Francë. The official site of the Chicago Bulls. Në vitin e dytë të ekzistencës si klub, Lyon u kurorëzua kampion i divizionit të dytë, duke siguruar kështu ngjitjen në elitë. Tre grupe të vegjël tifozësh të quajtur Septimagones, Loups Marchois, dhe Dauphigones vijnë respektivisht nga komuna e Hérépian, rrethi Creuse, dhe komuna Isère. Auxerre has produced several notable players during its existence. Aulas aktualisht shërben në bordin e Shoqatës së Klubeve Evropiane, një organizatë sportive që përfaqëson klubet e futbollit në Evropë. Rregullime të tjetra ishin të nevojshme për Kupën e Botës 1998, pasi në atë kohë FIFA kishte mandaturar që të gjithë stadiumet të përdoreshin për ndeshje ndërkombëtare, përfshirë edhe Kupën e Botës, dhe duhej të ishin të rrethuara me ulëse. Gjatë viteve të para pas themelimit, Olympique Lyonnais kryesisht luante me fanellë tërësisht të bardhë. However, by virtue of the victory of Monaco in the Coupe de France, AJA also qualified for the UEFA Cup the year after. Klubi gjithashtu është kurorëzuar kampion i Ligue 2 tre herë, ka fituar pesë tituj të Coupe de France, një titull i Coupe de la Ligue dhe tetë Trophée des Champions, një rekord i ndarë. The 1984–1985 season saw Auxerre in European competition for the first time in its history by participating in the UEFA Cup, albeit with an unfavourable first round draw with Sporting Clube de Portugal. [18][19], Më 22 shtator 2009, gazeta franceze L'Equipe raporti se OL Land u zgjodh nga Federata Franceze e Futbollit (FFF) si një nga 12 stadiumet që do të përdoreshin në kandidaturën për në UEFA Euro 2016. Equipe Pro, tous les joueurs de l'Olympique de Marseille de la saison 1997/1998 [4], Lyon arriti suksese mesatare në vitet 1960' dhe 1970' me lojtarë si Fleury Di Nallo, Néstor Combin, Serge Chiesa, Bernard Lacombe dhe Jean Djorkaeff që luajtën role të rëndësishme. In 1908, the club even reached the F.G.S.P.F. Fondi menaxhohej nga IDG Capital Partners.[16]. [21], Centre Tola Vologe është qëndra stërvitore dhe zyrat e Olympique Lyonnais. Në qëndër zhvillohen seanca stërvitore për ekipin e të rriturve, gjithashtu qendra shërben edhe si vënd stërvitjeje për ekipet e rezervave, të rinjve (meshkuj dhe femra) dhe femrave, që luajnë ndeshjet si pritës në Plaine des Jeux de Gerland. In the first leg in Germany, AJA lost 2–0. Before facing Ajax, Auxerre had suffered five consecutive league defeats. Rivaliteti me Arpitan rrjedh nga të dyja klubet që kanë ngjashmëri me njëra-tjetrën, janë larg nga njëra-tjetra vetëm 61 km; ata kanë kultura historike dhe sociale të ndryshme në të dyja qytetet ku ato janë të vendosura. Këto rregullime u bënë nga arkitekti Albert Constantin. Lyon ka fituar edhe UEFA Kupën Intertoto, një sukses i arritur në vitin 1997.[43]. The following season, Auxerre finished a disappointing ninth place along with a goal difference of −2. In parallel with this, AJA managed sixth place in the league. Mbështetësit e quajtur Gones 58 vijnë nga Nièvre i Bourgogne, kurse Gones 26 vijnë nga Drôme në afërsi të Valence. Having made it past the lower division teams in the early rounds, AJA eliminated Nantes in the semifinals before winning 3 goals to 0 at Parc des Princes in the final against Montpellier. Mbrapa tij vjen ish portieri Grégory Coupet i cili luajti 518 ndeshje në 11 sezone nga viti 1997 e deri në 2008. Auxerre beat successively Albanians Apolonia Fier, Finns RoPS and Olympiacos of Greece before being eliminated in the quarterfinals by Fiorentina. Klubi u themelua si Lyon Olympique Universitaire në vitin 1899 sipas shumë tifozëve dhe historianëve sportivë, por kombëtarisht u themelua më 1950. On 19 September 1984 at Estádio José Alvalade, AJA took its bow in European football with a 2–0 defeat. Klubi aktualisht operon në Shkëmbimin e Mallërave Evropian me emrin OL Groupe, me inicialet OLG. AJA managed to retrieve the two goal deficit with a double by Szarmach, but eventually succumbed with two goals in extra time. In the next two seasons, AJA finished fifteenth and eighth respectively. Pas rregullimeve stadiumi kishte kapacitet prej 40,500 ulësesh. During the 1995-96 season, the club won Division 1 for the first time in their history, and also won the Coupe de France. Auxerre or simply Auxerre ([osɛʁ]), is a French football club based in the commune of Auxerre in Burgundy. Lyon u drejtua nga ish legjenda e tyre Aimé Mignot në vitet 1970'. Ekipi i grave u themelua në vitet 1970' si pjesë e FC Lyon, por u bë pjesë e OL në vitin 2004. Rekordi i Lyonit dhe dominimi në futbollin francez mori fund në sezonin 2008–09, ku humbën titullin ndaj Bordeaux. On the last weekend before the start of the season, he visited his former teammates in Paris. Olympique Lyonnais është një nga klubet më popullor në Francë. ", "Olympique Lyonnais may take legal action against French league", "Hyundai agrees Olympique Lyonnais shirt deal", "Maillot OL 2007–2008 finale coupe de France", "Where are they now? Maillots Domicile Extérieur Autre Chronologie Saison précédente Saison suivante modifier La saison 1997-1998 de l' Olympique de Marseille voit le club marseillais disputer le championnat de France , la Coupe de France et la Coupe de la Ligue . E para u arrit gjatë sezonit 1966–67 kundër Angers dhe e dyta ndaj Marseille gjatë sezonit 1997–98. Auxerre then journeyed again into UEFA. Ultima editare a paginii a fost efectuată la 19 septembrie 2020, ora 23:05. PSG.fr . Seventh in the league and quarter-finalist in the French cup, AJA did not manage a third straight season in Europe. Lyon ka marrë pjesë në Ligën e Kampionëve të UEFA-s 12 herë, dhe, gjatë sezonit 2009–10, arriti gjysëm-finalen për herë të parë në historinë e saj, pas tre prezencave më parë si skuadër çerek-finaliste. Pas disa mospajtimeve të brendshme në lidhje me bashkëjetesën e lojtarëve amatorë dhe profesionistë brënda klubit, trajneri i asaj kohe, Félix Louot, krijoi klubin e tij. [34], Rivaliteti i Lyon me Marseillen daton mbrapa më 23 shtator 1945, kur klubet luajtën për herë të parë midis tyre. Pas largimit të tij, numri nuk kishte pronar për një vit, kurse në vitin 2011 ju dha sulmuesit Alexandre Lacazette. Më 3 gusht 1950, plani i tij u realizua kur Olympique Lyonnais u themelua zyrtarisht nga Dr. Albert Trillat dhe disa të tjerë. Bad Gones është grupi më i madhë i tifozëve në Francë dhe kanë një repucation të fortë edhe në Evropë, për shkak të kontrollit të klubit në Ligue 1, si dhe nga paraqitjet e Lyon në UEFA Ligën e Kampioneve. This included an uninterrupted period when Roux was in charge for 36 years between 1964 and 2000. During pre-season, he scored five goals in ten games. Olympique Lyonnais filloi të luante në Gerland në vitin 1950 dhe qëndroi atje deri në vitin 2016. Klubi fitoi kampionatin e parë në Ligue 1 në vitin 2002, dhe pastaj vendosi një rekord kombëtar për numrin më të madh të fitoreve rreshtas, pasi klubi fitoi edhe gjashtë kampionatet e rradhës. To pay tribute, one of the stands at Abbé Deschamps bears his name. Auxerre finished fourth in 1986–1987, and was once again eliminated in the first round of the UEFA Cup the following season with a 2–0 away defeat to Panathinaikos too much to overcome in the return leg (which Auxerre won 3–2). Një nga grupet më të njohura dhe të shquara është Bad Gones (Fëmijët e këqinj). Klubi mbajti vendin në divizionin e parë për pjesën e mbetur të dekadës, me përjashtim të një periudhe të shkurtër në sezonin 1953–54. Foé vdiq gjatë kohës që po luante me Kamerunin në Kupën e Konfederatave 2003 në Stade de Gerland, Lion. Bad Gones u themeluan rreth vitit 1987 në kohën që klubi u ble nga Jean-Michel Aulas; ata zunë zonën e Virage Nord të Stade de Gerland. Govou, Coupet, dhe Juninho ndajë nderin e të qenit të vetmit lojtarë që kanë qënë pjesë e skuadrës që fitoi shtatë kampionatet rresht. A fiercely contested second leg levelled the aggregate score, but Auxerre were finally eliminated on penalties. Në vitin 1976, klubi pati një ndryshim drastik në fanella, duke e zëvëndësuar ngjyrën dominuese të bardhë me atë të kuqe, duke i ngjarë anglezëve të Liverpool. Lyon arriti fitoren e 1,000 në histori gjatë sezonit 2003–04 pasi mposhtën Strasbourg. Fitorja më e thellë e klubit në arenën evropiane ndodhi gjatë sezonit 1974–75, ku Lyon shkatërroi klubin me seli në Luksemburg FA Red Boys Differdange me rezultatin 7–0.[33]. First manager to serve three stints at the club. Olympique Lyonnais ka gjithashtu edhe ekipin e femrave që është një nga ekipet më të suksesshme të Evropës me tre Liga Kampionesh për Femra.

Traduction Espagnol - Français, Natacha Saint Pierre Mari, Calendrier Des Saints 2020 Pdf, Roški Slap Bateau, Mercedes G 300 Occasion, Plage Sousse Tunisie, Que Faire Après Un Licenciement Pour Faute Grave, Gâteau Anniversaire Fruits Rouges, Reprise Vélo Culture Vélo,

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *